
Niedoczynność tarczycy to zaburzenie pracy gruczołu, które polega na produkowaniu zbyt małej ilości hormonów, w porównaniu do ogólnego zapotrzebowania organizmu. Choć podstawą leczenia jest farmakoterapia, dieta na niedoczynność tarczycy ma wspierać odpowiedni przebieg procesów metabolicznych i zapobiegać wahaniom wagi. Co powinna zawierać dieta w niedoczynności tarczycy i w jaki sposób odpowiednio ją zbilansować?
Dieta w niedoczynności tarczycy – dlaczego jest tak ważna?
Choroby tarczycy należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń XXI wieku. Zaburzenie pracy gruczołu polegające na produkowaniu niewystarczającej ilości hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu, nazywamy niedoczynnością tarczycy. Hormony te są odpowiedzialne za metabolizm całego organizmu, a także wpływają na pracę chociażby przysadki mózgowej. Niezwykle ważnym elementem leczenia niedoczynności tarczycy, obok farmakologii, jest dieta na niedoczynność tarczycy, która ma za zadanie wesprzeć prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Odpowiednio zbilansowana dieta w niedoczynności tarczycy może również znacznie złagodzić objawy choroby, a nawet wyciszyć proces zapalny. W tym miejscu warto również wspomnieć, że jednym z często występujących objawów świadczących o zaburzeniach tarczycy jest chociażby intensywne przybieranie na wadze. To również dlatego tak ważna jest dieta dla osób chorych na niedoczynność tarczycy, która zapobiegnie wahaniom wagi.
Dieta na niedoczynność tarczycy – co powinna zawierać?
Leczenie niedoczynności tarczycy opiera się na regularnym przyjmowaniu brakujących hormonów tarczycy. Jednak obok farmakologii niezwykle ważna jest także dieta na niedoczynność tarczycy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? W jakie produkty powinna być bogata dieta dla chorych na niedoczynność tarczycy? Pierwszym i jednym z najważniejszych składników niezbędnych do produkcji hormonów tarczycy jest jod. Jego niedobór może dodatkowo pogorszyć pracę gruczołu, dlatego tak ważne jest, by dieta chorych na niedoczynność tarczycy zawierała bogate w jod ryby morskie, takie jak dorsz, halibut, mintaj czy chociaż makrela. Świetnym uzupełnieniem diety niedoczynności tarczycy będzie także woda mineralna z jodem.
Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy powinny również zadbać o to, by w ich jadłospisie nie brakowało nasion roślin strączkowych, takich jak fasola, ciecierzyca czy soczewica, które są bogate w cynk. Z kolei najlepszymi źródłami żelaza są pełnoziarniste produkty zbożowe, żółtka jaja kurzego czy warzywa takie jak chociażby szczaw, szpinak czy zielony groszek. W codziennym jadłospisie nie powinno także zabraknąć owoców – na przykład malin, poziomek czy awokado. Jako źródło białka warto natomiast wybrać chude rodzaje mięs, jak na przykład kurczak czy indyk.
Dieta na niedoczynność tarczycy – jadłospis
Jeśli zmagasz się z niedoczynnością tarczycy i nie masz pomysłu, jak urozmaicona może być dieta dla osób chorych na niedoczynność tarczycy, przygotowaliśmy kilka inspiracji na trzy główne posiłki dnia. Pomiędzy nimi, w ramach przekąski, możesz włączyć produkty wspomagające pracę tarczycy. Pamiętaj, że optymalnym rozwiązaniem byłoby spożywanie 4-5 posiłków dziennie.
Dzień I:
Śniadanie: Jaglanka z malinami i orzechami
Obiad: Pieczony łosoś z ryżem jaśminowym
Kolacja: Kromka pełnoziarnistego chleba z grillowaną piersią kurczaka
Dzień II:
Śniadanie: Sałatka z mango, awokado i gorgonzolą
Obiad: Kaszotto z warzywami i kurczakiem
Kolacja: Kromka pełnoziarnistego pieczywa z awokado i jajkiem
Dzień III:
Śniadanie: Szakszuka z papryką i cukinią
Obiad: Dorsz z ryżem i marchewką z groszkiem
Kolacja: Szparagi zapiekane z szynką parmeńską
Dzień IV:
Śniadanie: Kokosowy pudding chia z owocami
Obiad: Kurczak curry z kaszą jaglaną i fasolką szparagową
Kolacja: Ryba po grecku, kromka pełnoziarnistego pieczywa
Dzień V:
Śniadanie: Kromka pełnoziarnistego pieczywa z pastą z tuńczyka
Obiad: Razowy makaron z makrelą i szpinakiem
Kolacja: Placuszki bananowe z jogurtem
Miej na uwadze, że dieta w niedoczynności tarczycy powinna opierać się na produktach bogatych między innymi w jod. Niektóre produkty żywnościowe ograniczają jednak jego przyswajanie, dlatego osoby z niedoczynnością tarczycy powinny wyeliminować je ze swojego jadłospisu. Do takich produktów zaliczamy między innymi kalafior, brukselkę, kapustę czy chociażby soję. Dla osób, które nie mają czasu na komponowanie codziennego jadłospisu, świetnym rozwiązaniem może być dieta pudełkowa Wrocław. Fitering gwarantuje zrównoważone, różnorodne i dostosowane do Twoich potrzeb diety pudełkowe.
Zobacz także: Zbilansowana dieta wegetariańska. Czym zastąpić mięso?