• BMR - Basal Metabolic Rate
    Podstawowa przemiana materii (BMR - Basal Metabolic Rate) to ilość energii potrzebna podczas odpoczynku w umiarkowanym środowisku, gdy układ trawienny jest nieaktywny (min. 12 godzin bez jedzenia). Jest to odpowiednik obliczenia, ile benzyny zużywa nieużywany samochód podczas postoju. W takim stanie energia będzie wykorzystywana tylko do utrzymania ważnych narządów, do których należą serce, płuca, nerki, układ nerwowy, jelita, wątroba, płuca, narządy płciowe, mięśnie i skóra. Dla większości ludzi około 70% całkowitej energii (kalorii) spalanych każdego dnia jest zużywana na ten cel.
  • Zapotrzebowanie energetyczne
    Jest to liczba określająca ilość energii potrzebną do normalnego funkcjonowania, uwzględniająca aktywność fizyczną. Jest ona wyliczana jako iloczyn BMR i wskaźnika zależnego od zwyczajowego trybu życia. Wskaźnik ten w zależności od metod obliczania może wynosić od 1.2 dla aktywności typu spacer do lodówki, do 2.5 dla wyczynowego uprawiania sportu. Ta wartość określa odpowiednią ilość kalorii, która pozwali na utrzymanie stałej masy ciała.
  • Uwaga
    Wyliczenia te nie powinny być stosowane w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i osób dużo trenujących. Dla tych grup wynik może nie być miarodajny. Warto też pamiętać, że na naszą przemianę materii wpływa wiele dodatkowych czynników: genetyka, dieta, hormony, choroby, dlatego nasz BMR może się zmieniać.
Go Top